Adaptacja niskiego strychu – czy warto?

Adaptacja niskiego strychu – czy warto?

Adaptacja za niskiego poddasza z niemal płaskim dachem to wyjątkowe wyzwanie, z którym nieraz spotykają się właściciele nieruchomości, dążąc do optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Poddasze, choć często pomijane w planach architektonicznych, może stać się cennym źródłem dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Jednak jego niska wysokość stwarza liczne ograniczenia, które wymagają kreatywnego podejścia i starannego planowania, a czasem nawet…

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu?

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu domu?

Nie ma takiego projektu, który byłby receptą na udany dom dla każdego. Z pewnością nie należy kierować się tylko tym, co zobaczymy na zdjęciu, ale zawsze odnieść to do nas samych. Warto przede wszystkim zastanowić się, jaki mamy tryb życia i co lubimy. Projekt domu, począwszy od układu funkcjonalnego po kolory ścian, to bowiem bardzo indywidualna…

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Często panuje przekonanie, że praca architekta zatrudnionego do projektu wykończenia wnętrza domu czy mieszkania polega jedynie na propozycji koloru ścian czy dywanu. Jeżeli spotkamy się z osobą, która tak naprawdę na projektowaniu budynków się nie zna, a co gorsza, nie posiada odpowiednich uprawnień, to faktycznie nie możemy się spodziewać niczego więcej niż doboru materiałów wykończeniowych….

Dlaczego warto wynająć architekta do projektowania domu?

Dlaczego warto wynająć architekta do projektowania domu?

W dzisiejszych czasach dostępna jest cała masa darmowych projektów domów do ściągnięcia z internetu. Wydawać by się mogło, że architekt w całym procesie powstawania domu jednorodzinnego stał się w pewnym sensie zbędny, a jeżeli już, to potrzebny tylko do załatwienia urzędowych formalności. Jakie pułapki czyhają na nieświadomych inwestorów w tej pozornie korzystnej opcji i dlaczego…

Znaczenie koloru i sztuki we wnętrzach

Znaczenie koloru i sztuki we wnętrzach

Co sprawia, że w danym miejscu czujemy się dobrze, a z innego chcielibyśmy od razu uciec? Dlaczego czasem w pomieszczeniu są stare ceglane ściany bez tynku, podłoga z desek, a jest tam przytulnie i chcemy tam wrócić? Dlaczego stary strych często  ma bardziej  niepowtarzalny klimat niż po skończeniu remontu? Wpływ ma na to nie tylko…

Kiedy opłaca się adaptacja poddasza na mieszkanie?

Kiedy opłaca się adaptacja poddasza na mieszkanie?

Jak wiadomo, strych strychowi nie równy. Poddasza są w końcu we wszystkich budynkach, w których dach nie jest płaski. Czasem łatwiej jest dokonać adaptacji strychu, a czasem trudniej. Kiedy zatem warto zaadaptować poddasze i w jakich przypadkach może być z tym problem? Adaptacja strychu a kąt nachylenia dachu Podczas prac budowlanych – najpierw projektowych, a…

Jak urządzić mieszkanie, mając kota?

Jak urządzić mieszkanie, mając kota?

Coraz częściej w naszych domach mieszkają zwierzęta. Nie ma na ten temat żadnych przepisów, ale przecież co innego oznacza wygodne mieszkanie dla człowieka, a co innego dla zwierzaka. Jak już na etapie projektowania sprawić, aby naszemu kotu mieszkało się jak najbardziej komfortowo? Kocia sypialnia Chociaż  koty często śpią z nami w łóżkach, musza mieć też swoje własne…

Najnowsza realizacja strychu w Gliwicach

Najnowsza realizacja strychu w Gliwicach

Niedawno odwiedziłam już prawie całkiem skończone mieszkanie na poddaszu w Gliwicach na Trynku, które projektowałam. Trynek to jedna z nielicznych dzielnic Gliwic, gdzie stosunkowo łatwo da się zaparkować – stare budynki są raczej niskie i rozstawione dość daleko od siebie, w związku z czym można liczyć na to, że nowi mieszkańcy będą mieli gdzie zostawić…

Czy do przebudowy poddasza konieczny jest dodatkowy projekt wnętrza?

Czy do przebudowy poddasza konieczny jest dodatkowy projekt wnętrza?

To chyba głównie zależy od tego, czy ktoś lubi sam dobierać materiały, czy woli to zlecić architektowi. Co znajduje się w podstawowym projekcie poddasza? W ramach projektu architektoniczno-budowlanego wykonuje się projekt z rozmieszczeniem układu ścian i wszystkich pomieszczeń, jednak na etapie koncepcji pokazane są też podstawowe meble oraz ich rozmieszczenie w pomieszczeniach. Trudno znaleźć poddasze,…

Czy dobrze jest wprowadzać zmiany do wykonanego już projektu?

Czy dobrze jest wprowadzać zmiany do wykonanego już projektu?

Bardzo często dostaję pytania związane z wprowadzeniem zmian w istniejącym już projekcie. Okazuje się, że sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Zmiany w projekcie indywidualnym Projektowanie to cały proces od wstępnej koncepcji do gotowego już projektu wykonawczego. Powstaje przemyślany i dopracowany projekt, w którym każda rzecz ma swoje miejsce: układ ścian, okien,…