To chyba głównie zależy od tego, czy ktoś lubi sam dobierać materiały, czy woli to zlecić architektowi.

Co znajduje się w podstawowym projekcie poddasza?


W ramach projektu architektoniczno-budowlanego wykonuje się projekt z rozmieszczeniem układu ścian i wszystkich pomieszczeń, jednak na etapie koncepcji pokazane są też podstawowe meble oraz ich rozmieszczenie w pomieszczeniach. Trudno znaleźć poddasze, w którym nie jest widoczna drewniana konstrukcja dachu, czasem jest obudowana płytami ogniochronnymi, a czasem zabezpieczona specjalnymi preparatami, jednak już to narzuca charakter wnętrza. Skosy zawsze wykańczane są płytami g-k.


Pozostaje wybór materiału na podłogi: przy stropach drewnianych najlepiej sprawdzają się lekkie panele , natomiast w przypadku stropów betonowych, które wytrzymają dodatkowe warstwy wylewki cementowej można też zrobić posadzkę z płytek ceramicznych.


Aranżacja poddasza – czy potrzebny jest projekt?


Obserwując liczne mieszkania, które projektowałam, mam wrażenie, że czasem naprawdę powstają ładniejsze mieszkania, gdy ktoś sam je sobie do końca urządzi. Czasem wystarczy wspólny wyjazd z architektem wnętrz do sklepu, by dopasować kolory czy materiały bez konieczności tworzenia dokładnych i nowych projektów.


Projekt wnętrza na pewno jest bardzo potrzebny dla łazienki czy kuchni, gdyż tam każdy element nieprzewidziany i nienarysowany wcześniej może się skończyć koniecznością zmiany tego, co już zostało wykonane. Wiązałoby się to ponadto z ponoszeniem dodatkowych kosztów, których można by przecież uniknąć, gdyby wszystko było dopracowane od początku. To oczywiście nie znaczy, że ktoś nie może sobie wymyślić pięknej łazienki czy kuchni.

Wnioski:


O ile przebudowa poddasza wiąże się ze zmianą położenia ścian, wykończenia stropu czy podłogi, warto posiłkować się w tym przypadku fachową wiedzą architekta wnętrz, który wybierze najlepsze materiały. Jeżeli jednak chodzi o zmianę kolorystyki, wykorzystanych faktur i dodatków, nie ma potrzeby zamawiania dodatkowego projektu. W sytuacji, kiedy mieszkańcy nie czują się na siłach, by samodzielnie zaaranżować wnętrze, zawsze można się wybrać z architektem do sklepu na zakupy, podczas których specjalista doradzi w kwestii wyboru poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz czy kolorów farb.

Joanna Bielska-Legieć – architekt w Gliwicach

Podobne wpisy