Lokale usługowe to wizytówki firm, które realnie wpływają na opinię klientów. Projektowanie budynków użytkowych to sztuka łączenia funkcjonalności z estetyką, zapewniająca przestrzenie nie tylko efektywne pod względem praktycznym, ale także przyjazne i atrakcyjne dla użytkowników. Czym jeszcze powinny charakteryzować się projekty budynków usługowych?
Co to jest budynek usługowy?
Budynek usługowy to pomieszczenie lub zespół pomieszczeń mających inne przeznaczenie niż cele mieszkaniowe. Mogą to być na przykład biura, restauracje bądź inne budynki gastronomiczne, sklepy, salony fryzjerskie czy też placówki medyczne i wiele innych budynków użyteczności publicznej. Charakteryzują się one tym, że ich głównym celem jest zapewnienie przestrzeni do działalności usługowej, w odróżnieniu od budynków mieszkalnych, których przeznaczeniem jest zapewnienie miejsca mieszkalnego.
Budynki usługowe – normy i zasady projektowania
Budynek usługowy powinna cechować przede wszystkim funkcjonalność, ergonomiczna przestrzeń i bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem budowy należy sprawdzić uwarunkowania lokalne opisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy. Budowa budynku usługowego powinna też wiązać się z nastawieniem na obniżenie kosztów eksploatacji – lokal powinien być energooszczędny, spełniając m.in. niskie współczynniki przenikania ciepła. Istotne jest również, by lokal usługowy był dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Co powinien uwzględniać projekt budynku usługowego?
Nie zawsze wynajmuje się gotowy lokal pod swoje usługi. Niektórzy decydują się na budowę domu jednorodzinnego z częścią usługową, inni natomiast zamieniają lokal mieszkalny na lokal użytkowy. Żeby zmienić mieszkanie na gabinet kosmetyczny czy salon fryzjerski – nawet jeśli będzie to niewielki lokal – muszą zostać spełnione przepisy warunków zabudowy czy wymogi sanepidu dla tego typu lokali. Oczywiście to projektant musi wszystko sprawdzić i prawidłowo zaprojektować budynek usługowy, warto jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie, aby upewnić się, że w ogóle jest to możliwe. Na co zatem zwracać uwagę, gdy chodzi o projekt budynku usługowego?
- Wygląd lokalu – elegancki wygląd wnętrza ma duży wpływ na chęć przebywania w nim; istotny jest odpowiedni rozkład pomieszczeń, praktyczna powierzchnia użytkowa, kolory, meble i nie tylko.
- Światło dzienne – w pomieszczeniu bez dostępu do światła dziennego nie można prowadzić stałej pracy. Przykładowo lokal, który posiada okna tylko od strony ulicy, jedynie w tym miejscu ma zapewnione prawidłowe oświetlenie dzienne, natomiast pomieszczania w głębi lokalu niestety będą problematyczne w przypadku pracy przez 8 godzin dziennie. Dodatkowo będzie się to wiązało z większymi kosztami za prąd.
- Możliwość podłączenie do kanalizacji i wody – zazwyczaj w gabinetach kosmetycznych czy pomieszczeniach do masażu muszą być umywalki i zlewozmywaki. Jeżeli okaże się, że piony kanalizacyjne są zbyt daleko, może to oznaczać problem z prawidłowym odpływem.
- Zaplecze socjalne – salon kosmetyczny lub inny podobny lokal to nie tylko gabinety, ale także pomieszczania w formie zaplecza dla pracowników – to również powinien uwzględniać projekt.
- Odpowiednia wysokość pomieszczenia – to już nie tylko kwestia przepisów, które wyraźnie określają, jaka wysokość i kiedy jest wymagana, czasem bowiem da się uzyskać odstępstwo od przepisów. Większa wysokość to również po prostu bardziej eleganckie pomieszczenie, w którym przyjemniej się przebywa.
- Parking – brak możliwości wygodnego zaparkowania samochodu nieraz powoduje ogromna stratę czasu na szukanie wolnego miejsca, a niekiedy wręcz uniemożliwia dostęp do lokalu, to zaś może powodować stratę klientów. Dlatego też parking to niezwykle istotna kwestia przy projektowaniu lokali.
W im większym stopniu uda się spełnić powyższe wymagania, tym większa będzie szansa, że lokal usługowy będzie „żył” i dobrze funkcjonował. ’
Projekty budynków usługowych – Gliwice
Gotowe projekty budynków usługowych obejmują kompletną dokumentację, niezbędną do wykonania wszelkich prac budowlanych. Właśnie dlatego dobry projekt budynku usługowego może być wykonany jedynie przez profesjonalnego projektanta, który nie tylko uwzględni wszystkie aspekty techniczne, ale też zadba o to, by lokal był estetyczny, funkcjonalny i zachęcający swoim wyglądem do odwiedzenia. Zapraszamy do odwiedzenia naszego biura projektowego w Gliwicach, gdzie zajmujemy się nie tylko projektowaniem lokali usługowych, ale też domów i ich wnętrz. Architekt Gliwice – skontaktuj się z nami już dziś!