Po zaprojektowaniu kilkudziesięciu mieszkań na poddaszach widzę, jak bardzo się od siebie różnią.

Pozornie podobna inwestycja, tak naprawdę w efekcie może być zupełnie różna – więc pojawia się pytanie, jaki strych jest najlepszy, żeby tam zamieszkać?

Która to kondygnacja?

Pamiętajmy, że jeżeli poddasze znajduje się w starej np. 4 piętrowej kamienicy, gdzie wysokość kondygnacji to czasem nawet 3,5 m, a dodatkowo budynek nie ma windy i nikt jej nie planuje zrobić, ani nawet nie ma takiej technicznej możliwości, to codzienne wchodzenie po schodach może okazać się bardzo uciążliwe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest w takim razie znalezienie poddasza, które mieści się w niższym budynku.

Nawet młodzi, zdrowi ludzie, którzy najpierw entuzjastycznie podchodzą do zamieszkania w klimatycznym mieszkaniu na poddaszu, z chwilą, gdy pojawiają się małe dzieci i zachodzi konieczność wnoszenia wózka, często szukają mieszkania gdzieś niżej. Zdecydowanie się na lokal, w którym istnieje możliwość adaptacji niżej położonego poddasza, sprawia, że ostatecznie mieszkanie będzie się znajdowało tylko na drugim lub trzecim piętrze. Takie rozwiązanie jest znacznie dogodniejsze dla młodych rodziców z dziećmi.

Zaleta: niski budynek

Z czego jest strop?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem w budynku są stropy żelbetowe lub ceramiczne w porównaniu do drewnianych (w budynkach można spotkać różne ich rodzaje), ponieważ mają one większą wytrzymałość i lepiej izolują hałas. Dodatkową wadą stropów drewnianych jest często ich fatalny stan techniczny. Nierzadko konieczna jest wymiana zniszczonych belek stropowych, a w niektórych przypadkach ich przekrój jest za mały i cały strop wymaga wzmocnienia.

Zaleta: stropy nie są drewniane

Czy jest szansa na zaparkowanie samochodu?

Szukając poddasza do adaptacji, należy zwrócić uwagę, czy pod budynkiem znajduje się wystarczająca liczba miejsc parkingowych. Wraz z pojawianiem się nowych lokatorów w pobliskich budynkach, to na pewno nie będzie łatwiej . Należy pamiętać o tym, że posiadanie pięknie urządzonego strychu nie zrekompensuje konieczności przynoszenia zakupów z parkingu oddalonego o kilka ulic od naszego mieszkania.

Zaleta: parking przy ulicy

Jaki jest kąt nachylenia dachu?

Jeżeli dach jest pod małym kątem np. 30 stopni, a ścianki kolankowe są niskie, to może się okazać, że pomimo dużej powierzchni strychu tak naprawdę osiągniemy mało powierzchni użytkowej o odpowiedniej wysokości. Do powierzchni użytkowej strychu wlicza się całą przestrzeń, w której wysokość przekracza 2,2 m oraz połowę powierzchni o wysokości 1,4<2,2 m. Jednak żeby powstałe pomieszczenia mogły być zaliczone do mieszkalnych, ich średnia wysokość musi wynosić przynajmniej 2,5 m.

Przy stromych dachach np. 45, a czasem i 50 stopni uzyskujemy dużo większą powierzchnię użytkową. Jeżeli dodatkowo strych jest wysoki, to mamy możliwość zrobienia antresoli, a tym samym zyskamy po adaptacji jeszcze większą przestrzeń mieszkalną.

Zaleta: stromy wysoki dach

Adaptacja strychu na mieszkanie w Gliwicach
Adaptacja strychu na mieszkanie w Gliwicach

Jaki jest dostęp do pionów kanalizacyjnych?

O ile pokoje mieszkalne można zupełnie dowolnie rozmieszczać, tak łazienki i kuchnie dobrze jak są powinny się znajdować jak najbliżej istniejących pionów kanalizacyjnych. Nawet piękny i duży strych o pow. 150 m2, w którym znajduje się jeden pion, może okazać się trudny do np. podzielenia na dwa czy trzy mieszkania.

Zaleta: dużo pionów kanalizacyjnych!

Czy strych leży w strefie ochrony konserwatorskiej?

Nawet jeśli budynek, w którym planowana jest adaptacja poddasza, nie jest wpisany do rejestru zabytków, to jeżeli jest on położony w strefie ochrony konserwatorskiej, będziemy musieli uzgodnić projekt z miejskim lub wojewódzkim konserwatorem zabytków. Dodatkowo wydłuża to proces załatwienia wszystkich formalności w urzędach, a czasem też może ograniczyć możliwości projektowania, poprzez np. ograniczenie ilości okien dachowych czy konieczność obudowywania kominów.

Zaleta: poza strefą ochrony konserwatorskiej

Ocena stanu technicznego konstrukcji

Dobrze jest ocenić stan konstrukcji budynku, zanim podejmie się ostateczną decyzję o przebudowie danego poddasza. To, jaki jest stan konstrukcji drewnianej dachu i stropów, będzie miało duży wpływ na zakres koniecznych prac, niezbędnych do bezpiecznego zamieszkania na poddaszu. Czy dach jest już wyremontowany, czy dopiero jego remont jest planowany ?

Zaleta: konstrukcja dachu i budynku w dobrym stanie

adaptacja strychu na mieszkanie
adaptacja strychu na mieszkanie

Jeśli interesuje Państwa adaptacja strychu w Gliwicach lub okolicach, zapraszam do kontaktu!

Podobne wpisy