Wszyscy, którzy stali przed możliwością wybudowania domu musieli zastanowić się, który projekt domu wybrać. Wybór domu parterowego, a może z poddaszem to chyba jeden z głównych dylematów osób, które planują przeprowadzić się z mieszkania do domu jednorodzinnego. Niewątpliwie oba rozwiązania mają swoje dobre i złe strony, lecz my chcielibyśmy przedstawić ich zalety. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!
Dom parterowy – czym dokładnie jest?
Dom parterowy to budynek mieszkalny, który składa się wyłącznie z jednej kondygnacji użytkowej. Oznacza to, że wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie, bez pięter, czy poddasza użytkowego (choć czasem może mieć nieużytkowy strych).
Domy parterowe wykonuje się najczęściej na działkach o dużej powierzchni, gdzie większa zabudowa nie ogranicza przestrzeni ogrodowej oraz projektuje się je dla osób nastawionych na wygodę użytkowania, np. dla rodzin z dziećmi, osób starszych, czy z ograniczoną mobilnością.
Dom z poddaszem użytkowym – czym dokładnie jest?
Dom z poddaszem użytkowym to budynek mieszkalny, który posiada parter, ale także drugą kondygnację w formie zaadaptowanego poddasza. Poddasze użytkowe to przestrzeń pod skośnym dachem, która jest przystosowana do zamieszkania, pełniąc funkcję dodatkowej powierzchni mieszkalnej.
To propozycja, która oferuje rozdzielenie stref dziennej i nocnej, co podnosi komfort mieszkania, szczególnie dla rodzin szukających kompromisu pomiędzy wygodą, a efektywnością przestrzenną.
Zalety domu parterowego
Podstawową zaletą domu parterowego jest brak konieczności chodzenia po schodach. Schody zajmują cenną powierzchnię w budynku i wymagają regularnego czyszczenia, co zwiększa nakład pracy przy utrzymaniu porządku. W domu parterowym będzie się wygodniej i bezpieczniej mieszkało zarówno małym dzieciom, jak i starszym osobom, a także w każdej sytuacji gdy chodzenie po schodach stanie się trudniejsze i uciążliwe. W parterowym domu wszystkie pomieszczenia mają bezpośredni kontakt z ogrodem, co daje także poczucie życia bliżej natury. Docenią to przede wszystkim osoby, które czerpią radość z łatwego dostępu do zieleni.
Domy parterowe przez to, że są niższe, mniej ingerują w krajobraz i mogą się bardziej „schować” dzięki temu, że są otoczone z każdej strony przez ładny, zadbany ogród. To doskonała propozycja dla wszystkich, którzy cenią kontakt z naturą i chcą mieć na jednym poziomie wszystkie pomieszczenia, ułatwiając sobie codzienne funkcjonowanie, jak i sprzątanie.
Zalety domu z poddaszem użytkowym
Niewątpliwie dom z poddaszem pozwala na kupno mniejszej działki, niż w przypadku planowanej budowy domu parterowego. Wytyczne Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego zawsze określają, ile terenu można zabudować, a ile musi pozostać jako teren biologicznie czynny (ogród). Jeżeli mamy niewielką działkę, to dopuszczalna powierzchnia zabudowy mocno się nam przez to ogranicza. Przy domu z poddaszem mamy szanse zmieścić dwa razy większą powierzchnię użytkową na takiej samej powierzchni zabudowy, niż w przypadku domu parterowego.
Warto także zaznaczyć, że w domu z poddaszem dzięki temu, że są dwa poziomy, w sposób automatyczny powstają dwie strefy domu:
- bardziej prywatna strefa zazwyczaj z sypialniami na piętrze,
- bardziej reprezentacyjna na parterze, gdzie przeważnie projektuje się pokój dzienny, kuchnię, czy łazienkę dla gości.
Dzięki takiemu rozwiązaniu podnosi się funkcjonalność i estetyka przestrzeni, dostosowując ją do codziennych potrzeb i rytmu życia domowników, którzy mogą czuć się w pełni komfortowo.
Projektant domów w Gliwicach
Niezależnie od tego, czy planujesz wybudować dom parterowy, czy z poddaszem, biuro projektowe (Gliwice) oferuje pełne wsparcie na każdym etapie realizacji. Do każdego projektu podchodzimy bardzo profesjonalnie, a nasze zaangażowanie pozwala na spełnienie wszystkich wymagań klientów – jeśli jesteś zainteresowany współpracą, skontaktuj się z nami, a jeśli chciałbyś zobaczyć nasze wcześniejsze realizacje, wejdź na nasze portfolio. Już dziś spełnij swoje marzenie o własnych czterech kątach!