Projektowanie domu składa się z kilku ważnych etapów i na każdy z nich potrzebny jest czas.

1. Program funkcjonalny

W pierwszej kolejności trzeba określić program funkcjonalny, zastanowić się, kto będzie w domu mieszkał i jakie pomieszczenia są potrzebne, żeby mieszkało się wygodnie i miło. Im dokładniej określi to inwestor, tym będzie łatwiej architektowi zaprojektować dobry dom dla tej konkretnej osoby/osób.

Jeśli przyszły mieszkaniec projektowanego domu dokładnie zastanowi się, czego konkretnie oczekuje, łatwiej będzie dojść do satysfakcjonującego rozwiązania. Dobrze więc określić, nie tylko jakie pomieszczenia mają się znaleźć w budynku, ale też ile m2 mają mieć.

Takie informacje wstępne, jeżeli nie są przygotowane wcześniej, można ustalić w trakcie jednego spotkania.

Dom w Zbrosławicach
Dom w Zbrosławicach

2. Koncepcja

Oczywiście przygotowanie projektu musi być poprzedzone wizytą na działce, na której będzie budowany dom.

Projektując, równocześnie tworzy się miasto i to, co powstanie, powinno być pasującym jego elementem. Często w planie miejscowym jest pewna dowolność w kształtowaniu budynków, ale to jest właśnie rola projektanta, żeby zadbał również o harmonię powstającej przestrzeni.

Nie da się dokładnie określić, ile będzie trwał ten etap pracy. Wynika to z tego, iż może się okazać, że już pierwszy pomysł okaże się rozwiązaniem, które będzie wymarzonym domem dla przyszłych mieszkańców, więc opracowanie gotowego projektu zajmie tylko dwa tygodnie. Czasem jednak projekt nie spotka się z całkowitą akceptacją i trzeba wprowadzać zmiany. Często jest tak, że dopiero jak narysuje się wstępną koncepcję, inwestorzy widzą, co tak naprawdę by chcieli i dochodzą do wniosku, że trochę inaczej widzą swój przyszły dom.

W mojej pracy zakładam, że pracuję nad koncepcją tak długo, aż inwestor jest w pełni zadowolony, ale także ja jestem z niej usatysfakcjonowana i wszyscy widzimy, że to już jest TO. Nawet jednak jak praca nad projektem się wydłuża, to nie trwa to więcej niż dwa miesiące.

projektowany dom
Przykładowy projekt domu

3. Projekt budowlany/wykonawczy

Na tym etapie pracy można już określić bez problemu ile to potrwa, ponieważ projekt wymaga jedynie dokładnego opracowania rysunków technicznych. Przy domu jednorodzinnym zazwyczaj staram się, żeby to nie trwało dłużej niż ok. 6 tygodni.

Podsumowując: minimalny czas wykonania projektu budynku jednorodzinnego to niecałe dwa miesiące, też mniej więcej tyle trwa przygotowanie przez geodetę mapy do celów projektowych. Jednak żeby spokojnie i bez pośpiechu zrobić projekt, lepiej zarezerwować na to trochę dłuższy okres np. 3-4 miesiące. Kolejnym etapem może być przygotowanie projektu wnętrz, ale temu poświecę osobny wpis.

Projektowanie domów – Gliwice i okolice – zapraszam do kontaktu.

Joanna Bielska-Legieć.

Podobne wpisy