Nie ma takiego projektu, który byłby receptą na udany dom dla każdego. Z pewnością nie należy kierować się tylko tym, co zobaczymy na zdjęciu, ale zawsze odnieść to do nas samych. Warto przede wszystkim zastanowić się, jaki mamy tryb życia i co lubimy. Projekt domu, począwszy od układu funkcjonalnego po kolory ścian, to bowiem bardzo indywidualna kwestia. Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając projekt domu?
Budowa domu a działka
Kluczową kwestią jest dopasowanie domu do działki. Projekt domu powinien być zgodny z postanowieniami zawartymi w decyzji o warunkach zabudowy lub powinien go uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Chodzi tu m.in. o takie wytyczne, jak wysokość budynku, liczba kondygnacji, rodzaj pokrycia, kąt nachylenia dachu czy kwestia szerokości elewacji frontowej. Choć może nas to w pewien sposób ograniczać, nie oznacza to jednak, że nie uda nam się postawić wymarzonego domu. Projektowanie domu to uwzględnienie różnych kwestii, takich jak plan miejscowy i inne czynniki odnoszące się do powierzchni domu oraz wielkości działki. Dom parterowy nie sprawdzi się w przypadku niewielkiej działki, będzie bowiem ograniczał teren wokół budynku. Lepiej wówczas postawić na dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym.
Warto też zwrócić uwagę na ukształtowanie terenu działki oraz położenie względem drogi dojazdowej i kierunków świata. Może to pomóc zarówno w rozmieszczeniu pokoi, jak i wykorzystaniu promieni słonecznych do naturalnego ogrzewania. Trzeba również na wstępie uwzględnić instalacje elektryczne, gazowe czy wodno-kanalizacyjne.
Czym się kierować przy wyborze projektu domu?
Gdy budowę domu pod działkę mamy już ustaloną, należy wybrać projekt domu. Ważne, aby był dostosowany do potrzeb domowników. Jakie kwestie warto rozważyć?
- Koszty budowy domu są duże, dlatego warto najpierw dokładnie określić, jakim budżetem dysponujemy.
- Zastanów się, jak na jakiej wielkości domu Ci zależy. Plan domu powinien uwzględniać przede wszystkim funkcjonalność, co oznacza, że nie zawsze im większy dom, tym lepiej. Często mniejsza powierzenia może być znacznie wygodniejsza od wielkich, źle wykorzystanych pomieszczeń. Oczywiście należy uwzględnić liczbę domowników i obecność dzieci, ale też zwierząt.
- Sam układ pomieszczeń ma duże znaczenie. Choć modne są kuchnie otwarte na salon, to najpierw warto zadać pytanie, czy nie okaże się to uciążliwe w przypadku dwóch osób, zwłaszcza gdy jedna lubi w spokoju czytać książkę lub oglądać film, a druga chce w tym czasie gotować. Jeżeli lubimy zapraszać wielu gości, to oczywiście musimy uwzględnić przestrzeń do ich pomieszczenia, jednakże jeśli rzadko kiedy robimy przyjęcia, to czy warto budować ogromną jadalnię, której nigdy się nie wykorzysta?
- Warto zastanowić się, jak wygląda nasze życie w danym momencie, ale też pomyśleć o zmianach, które mogą pojawić się z kolejnych latach, np. możliwość powiększenia rodziny. Dobry projekt domu pozwoli w łatwy sposób dopasować się do aktualnej sytuacji życiowej, jednocześnie zostawiając furtkę na przyszłe zmiany.
- Podczas wykończenia domu ważne jest, aby nie kierować się modą, tym, co mają do powiedzenia znajomi bądź po prostu impulsem przy wyborze materiałów wykończeniowych. Najlepiej zastanowić się, w jakich wnętrzach dobrze się czujemy nie przez chwilę, ale na dłużej. Kolor koca można łatwo zmienić, ale podłogi już nie, wiążę się to bowiem z całym remontem.
- Układ domu to jedno, ale należy wziąć pod uwagę również estetykę. Minimalizm? A może bardziej klasyczne rozwiązania? Znaczenie ma zarówno wygląd wewnętrzny, jak i zewnętrzny, w tym sama bryła budynku.
- Odpowiedz sobie na różne pytania, takie jak np.: Czy chcę stworzyć toaletę dla gości? Czy chcę mieć w salonie kominek? Czy potrzeba mi garażu, piwnicy lub strychu? Czy zależy mi na dobrym oświetleniu pokoju dziennego? I czy będzie można wyjść z niego do ogrodu?
Wybór projektu domu – postaw na architekta!
Jeżeli zastanawiasz się, jaki projekt domu wybrać, aby spełnił wszystkie Twoje oczekiwania i jednocześnie był zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny, postaw na architekta! Bo choć możesz zdecydować się na projekt gotowy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie on w pełni satysfakcjonujący ani praktyczny. Dzięki dużemu doświadczeniu dobry architekt zaraz wyłapie wszelkie kwestie związane z układem domu, gwarantując zaprojektowanie takiego domu, z którego nie będziemy chcieli wychodzić. Architekt Gliwice – zapraszamy do kontaktu!