Planujesz budowę domu? Zastanawiasz się, jaki projekt domu będzie dla Ciebie odpowiedni? W budowie domu istotne są kwestie formalne, które należy wziąć pod uwagę na samym początku. Należy też zastanowić się nad innymi zagadnieniami, jak krajobraz otoczenia i styl życia mieszkańców. Proces projektowania budynku nie jest łatwy, jednak odpowiednie przygotowanie lub pomoc projektanta mogą sprawić, że poszczególne etapy budowy domu przejdą sprawnie i bezproblemowo. A zatem: od czego zacząć budowę domu?

Projekt budowy domu a formalności
Procesu budowy domu warto rozpocząć od załatwienia wszelkich formalności. Projekt domu powinien być zgodny z wymogami, które zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub – jeżeli dla danego terenu nie ma Planu Miejscowego – zgodny z wydaną decyzją o warunkach zabudowy. Nie musi się być właścicielem działki, aby uzyskać wpis i wyrys z tego planu, dlatego warto to zrobić nawet przed zakupem działki, żeby mieć pewność, że planowana budowa domu będzie możliwa. Częstym błędem jest zakup projektu typowego przed sprawdzeniem, czy plan miejscowy pozwala na budowę takiego domu. Później nieraz konieczne jest wprowadzanie zmian w takim projekcie lub nawet może się okazać, że w ogóle trzeba będzie ten projekt oddać.
Aby budowa domu mogła się rozpocząć, istotne jest też pozwolenie na budowę – wniosek o jego wydanie należy złożyć w odpowiednim urzędzie miasta lub starostwie. Oczekiwanie na pozwolenie zazwyczaj trwa 2 miesiące, jednak jeżeli zapomni się wystąpić np. o warunki odprowadzenia wód deszczowych, to może się to przeciągnąć o kolejne miesiące – każdy urząd ma swoje terminy załatwiania spraw, czego nie da się niestety przyspieszyć.
Budowa domu a otoczenie
Formalności to jedno, ale zanim zabierzesz się za projekt, warto zwrócić też uwagę na inne kwestie. Istotny jest wygląd zewnętrzny domu, nie chodzi tu jednak o konkretne rozwiązanie, jak ma wyglądać dom, tylko by wpasował się on w otoczenie. Dzięki czemu będzie szansa na harmonię przestrzeni. Dotyczy to zarówno formy, jak i kolorystyki oraz materiałów. Czy wszystkie domy mają być jednakowe? Oczywiście nie, ale wyróżniać się powinny w ramach tego, że są wkomponowane w krajobraz czy osiedle. Nie tylko sam budynek jest ważny, ale też takie elementy, jak projektowane dla domu ogrodzenie czy wiata na samochód – warto je utrzymać w charakterze otaczającej zabudowy. Przed rozpoczęciem budowy domu warto zatem rozejrzeć się, jak wygląda teren wokół danej działki i jakie będzie usytuowanie domu w przestrzeni. Nie można też zapomnieć o praktycznych kwestiach, jak instalacje elektryczne, gazowe czy wodno-kanalizacyjne
Projekt domu a tryb życia mieszkańców
Równie ważne jest rozpoczęcie projektowania od zastanowienia się na tym, kto w tym domu będzie mieszkał i jaki jest jego tryb życia. Im bardziej uda się nad tym zastanowić, tym większa szansa, że dom stanie się spełnieniem marzeń, a nie domem-muzeum, w którym może i będzie pięknie, ale mieszkańcy nie będą się czuli jak u siebie. Zarówno rozkład funkcjonalny pomieszczeń, jak i wykończenie wnętrza powinny być dopasowane do mieszkających w nim ludzi.
- Na co należy zwrócić uwagę, to oczywiście ile osób ma tam mieszkać, ale też jak będzie się to zmieniać. Jeżeli budujemy dom dla rodziny z dwójką nastolatków, którzy za niedługo się wyprowadzą, np. na studia do innego miasta, warto zastanowić się nad tym, jak ich pokoje będą używane.
- Są ludzie, którzy lubią minimalizm i pozbywają się zbędnych przedmiotów w miarę regularnie, ale są również tacy, którzy tego nie robią. Warto przewidzieć na to wszystko miejsce, tak aby udało się zachować elegancki, uporządkowany wygląd domu.
- Istotne jest także to, czy mieszkańcy cenią sobie prywatność, czy też niekoniecznie. Wykonując projekt budowlany, można tak rozmieścić funkcje pomieszczeń, żeby np. taras był schowany przed widokiem sąsiadów. Położenie i wielkość okien również mają wpływ na to, jak będziemy się czuli w projektowanym domu.
Nie wiesz, jak zacząć budowę domu? Postaw na projektanta!
Czasem samodzielny wybór projektu domu lub projektowanie na własną rękę może okazać się zbyt trudne bądź też powodować w przyszłości problemy, o których na etapie przygotowań nie myślimy. Dlatego jeżeli nie jesteś pewien, jak dobrze rozpocząć proces budowy domu, postaw na projektanta. Dobry projektant wymyśli projekt domu dopasowany zarówno do wymagań mieszkańców, jak i do otoczenia, sprawiając, że będzie się Wam mieszkało w sposób nie tylko wygodny, ale też praktyczny. Projektant jest najważniejszy, bo to on tworzy dom. Już w czasie budowy bardzo ważny jest też kierownik budowy, który dopilnuje, żeby budowa przebiegała zgodnie z projektem. Projektant domów Gliwice – zapraszamy do naszego biura projektowego na bezpłatne spotkanie!