Żeby zmienić ciemny strych w słoneczne mieszkanie, trzeba po prostu wstawić okna do dachu. Pytanie, jak to zrobić, żeby było to rozwiązanie idealne?
Rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu wymaga spełnienia wymogów, jakie zawierają przepisy mówiące o tym, jakie warunki techniczne, spełniać powinny budynki. Planując rozmieszczenie okien, trzeba pamiętać, iż normy te określają jaki minimalny procent powierzchni podłogi powinna stanowić powierzchnia okien; również z przepisów wynika, na jakim najniższym poziomie może być dolna krawędź okna.
To jest wymagana minimalna ilość okien, ale czy okien może być za dużo?
Jak najbardziej zbyt duża ilość okien może spowodować nadmierne doświetlenie poddasza i wystąpienie sytuacji, w której w mieszkaniu wcale nie będzie przyjemnie, a okna będzie trzeba zasłaniać. Jednak na ostateczny charakter zaprojektowanego mieszkania na strychu możemy wpłynąć, np. decydując, czy więcej okien umieścimy bardziej od strony południowej, czy północnej.
Występowanie ostrego, naturalnego światła może być zaletą; promienie słoneczne pozwolą rozświetlić nam pokoje, ale w upalny letni dzień warto pomyśleć o zamontowaniu rolet, celem nadmiernego ograniczenia ilości światła i nagrzewania wnętrz. Okna skierowane w stronę północną dadzą nam rozjaśnienie wnętrza bez takiego silnego nasłonecznienia, więc od tej strony spokojnie można tych okien zamontować więcej.
Jak sytuować okna?
Ich rozmieszczenie warto oczywiście dopasować do funkcji projektowanych pomieszczeń. Ponadto, jeżeli w elewacji na piętrach poniżej okna są równomiernie rozmieszczone to dobrze, jak okna na poddaszu podkreślają ten porządek. Może się to wydawać niepotrzebną komplikacją, ale jednak jak uda się tak zrobić to, patrząc z daleka na cały budynek, wygląda wtedy zdecydowanie bardziej elegancko niż chaotycznie porozrzucane okna dachowe. Jeżeli poddasze jest bardzo wysokie, można umieścić okna jedno nad drugim, osiągniemy wtedy efekt bardziej nowoczesnego wnętrza.
Nietypowym rozwiązaniem są specjalne okna dachowe np. balkonowe, które po otwarciu dają możliwość wyjścia na balkonik usytuowany ponad dachami. W przypadku okien dachowych można je zamontować tylko w sytuacji, w której połać dachu schodzi do samej podłogi – jeżeli jest ścianka kolankowa nie będzie dało się takiego okna wykorzystać.
Zamiast okien dachowych czasem wbudowuje się lukarny, które nie dosyć, że są wygodniejsze w użyciu, to dodatkowo powiększają powierzchnię użytkową poddasza. Nie zawsze jest to jednak możliwe z powodu np. wytycznych konserwatora zabytków dla danego terenu lub też zapisów w planie miejscowego zagospodarowania przestrzennego.
Podsumowując, wniosek jest jeden taki, że optymalne rozmieszczenie okien dachowych na poddaszu wymaga tego, by każdy projekt był przemyślany indywidualnie, nie ma jednego gotowego rozwiązania dla wszystkich strychów. Niemniej, im dokładniej zaprojektuje się nowoczesne okna dachowe oraz całe mieszkanie na poddaszu, tym większa szansa na to, że będzie się tam dobrze i długo mieszkać.
Sprawdź, w czym jeszcze może pomóc nasze biuro projektowe Gliwice.