Przy planowaniu budowy domu warto pamiętać o pozornie nieważnych pomieszczeniach dodatkowych. W rzeczywistości to właśnie dzięki nim mamy dużo większą szansę na to, żeby wnętrze domu utrzymać w porządku i dzięki temu wszystko będzie dużo lepiej wyglądać, a my oszczędzimy czas na sprzątaniu. Warto wygospodarować więc na nie miejsce nawet kosztem przestrzeni mieszkalnej.
Przedsionek
Kiedyś przedsionek pełnił funkcję izolacji domu przed chłodem. W dzisiejszych czasach, kiedy stosuje się drzwi i okna o wysokich współczynnikach izolacyjności cieplnej, mogłoby się wydawać, że jest to idealny powód do tego, by zrezygnować z wydzielonego przedsionka. Należy jednak pamiętać, że jest to dobre miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej. Dlatego warto zadbać o to, by powierzchnia przedsionka nie była zbyt mała – powinna umożliwiać swobodną zmianę odzieży.
Spiżarnia
W zasadzie prawie wszyscy którym ostatnio projektowałam dom czy mieszkanie zdecydowali się na otwartą kuchnię połączoną z pokojem dziennym. Jest to dobre rozwiązanie bo daje efekt dużego przestronnego W zasadzie prawie wszyscy, którym ostatnio projektowałam dom czy mieszkanie, zdecydowali się na otwartą kuchnię połączoną z pokojem dziennym. Jest to dobre rozwiązanie, bo ponieważ daje efekt dużego przestronnego miejsca, a ładna kuchnia staje się ozdobą pokoju. Jednak warto obok kuchni zaplanować przynajmniej niewielką spiżarnię, gdzie będzie można schować to, czego nie chcemy trzymać na wierzchu, a jednak jest potrzebne i niezbędne. Jakie wymiary powinna mieć spiżarnia? Jeżeli zrobimy półki szer. 40 cm i przejście pomiędzy nimi 80 cm to 160 cm szerokości wystarczy. Gdy zależy nam na szerszych półkach, to musimy zapewnić odpowiednio więcej miejsca.
Garderoba
Ostatnio coraz częściej wydziela się garderoby jako osobne pomieszczenia. Dzięki temu ubrania mogą być łatwo dostępne, a w pokojach nie ma konieczności wstawiania tylu dużych szaf ubraniowych. Garderoba może być dostępna bezpośrednio z sypialni lub, jeżeli będą z niej korzystać wszyscy mieszkańcy domu, z przestrzeni ogólnodostępnej. Nie bez znaczenia jest na pewno fakt, że koszt wybudowania garderoby często okazuje się dużo mniejszy od wykonania szaf do zabudowy o takiej samej pojemności.
Pralnia z suszarnią
Osobna pralnia nawet o powierzchni 4 m2 da nam szanse na utrzymanie łazienki w porządku. Kosze na bieliznę, pralka i miejsce do prasowania są niezbędne w każdym mieszkaniu, a gdy możemy oddzielić je od łazienki czy sypialni, wnętrza prezentują się znacznie schludniej i stylowo. Znika problem suszącego się prania i deski do prasowania na środku pokoju dziennego. Gdzie taka pralnia powinna być? Najlepiej jak jest blisko łazienki i części sypialnianej w domu lub mieszkaniu.
Pomieszczenie porządkowe
Takie pomieszczenie to idealne miejsce na odkurzacze, zapas środków czystości, mopy, wiadra. Wygospodarowanie miejsca na pomieszczenie porządkowe jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż trzymanie tych rzeczy w szafach. Należy też pamiętać, aby takie pomieszczenie miało dobrą wentylację.
Pomieszczenia na narzędzia i sprzęt ogrodniczy
Bardzo często bywa, że w domu jest garaż, a samochód i tak do niego nie wjeżdża…bo się w nim już nie mieści. Do prac ogrodowych potrzebna jest kosiarka lub coraz powszechniejsze traktorki. Wszystkie te sprzęty muszą być przechowywane w zamkniętych pomieszczeniach, a zajmują całkiem sporo miejsca i w garażu o minimalnych wymaganych wymiarach na pewno się nie zmieszczą. Sprzęty sportowe: rowery, deski surfingowe to wszystko też raczej trudno trzymać w mieszkaniu, a gdzieś miejsce na to powinno być przewidziane. Wszystko to przemawia za tym, by na terenie własnej posesji wydzielić osobne pomieszczenie na narzędzia oraz sprzęt ogrodniczy, co oczywiście pozwoli utrzymać garaż w należytym porządku i umożliw, i parkowanie samochodu wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym.
Jeśli szukają Państwo sposobu na zagospodarowanie przestrzeni na dodatkowe pomieszczenia, zachęcam do kontaktu – architekt – Gliwice – Joanna Bielska-Legieć.