Często panuje przekonanie, że praca architekta zatrudnionego do projektu wykończenia wnętrza domu czy mieszkania polega jedynie na propozycji koloru ścian czy dywanu. Jeżeli spotkamy się z osobą, która tak naprawdę na projektowaniu budynków się nie zna, a co gorsza, nie posiada odpowiednich uprawnień, to faktycznie nie możemy się spodziewać niczego więcej niż doboru materiałów wykończeniowych. Oczywiście jest to istotna kwestia, ale tylko jedna z wielu. A zatem czym zajmuje się architekt wnętrz?

Jak architekci wnętrz podchodzą do swojej pracy?

Projektowanie wnętrz to kompleksowa usługa. Architekt wnętrz często musi najpierw poprawić cały układ funkcjonalny pomieszczeń, zanim przystąpi do kreowania przestrzeni. Zmieniając układ pomieszczeń, czasem należy wyburzyć kawałek ściany; pojawia się wówczas pytanie, czy na pewno można to zrobić. Tylko dobry architekt wnętrz, mający doświadczenie w projektach budowlanych i współpracujący z konstruktorem, da nam pewność, że wyburzenie ściany przy pracach remontowych nie spowoduje większych problemów. Projektant wnętrz wie, że w razie czego można uzyskać pozwolenie na budowę, potrzebne przy naruszaniu konstrukcji budynku.

Dobre wnętrze to nie tylko kolor kafelek; to także „zdrowe” pomieszczenie. Przykładowo jeżeli zmieniamy w mieszkaniu usytuowanie łazienki czy kuchni, musimy wiedzieć, że da się tam zrobić wentylację czy też podłączyć urządzenia do wody i kanalizacji. Architektura wnętrz, szczególnie w starszych budynkach, może przysparzać wiele problemów, jeśli jednak mamy do czynienia z profesjonalnym projektantem wnętrz, który zmysł artystyczny łączy z szerokim podejściem do struktury budynku i układu przestrzeni, możemy mieć pewność dobrze wykonanego, funkcjonalnego projektu.

Co robi architekt wnętrz?

Praca z architektem wnętrz, który ma odpowiednie uprawienia i doświadczenie, to gwarancja satysfakcji i dobrej inwestycji. Jego rozwiązania sprawiają, że nasze mieszkanie będzie nie tylko estetyczne, ale też zaprojektowane w sposób praktyczny. Efektem końcowych dobrze zaprojektowanego wnętrza jest po prostu piękne, komfortowe pomieszczenie, z którego nie chce się wychodzić! Co zatem robi architekt wnętrz?

  • Projektowanie przestrzeni – architekt wnętrz analizuje dostępną przestrzeń i tworzy plan układu pomieszczeń, uwzględniając funkcje, jakie mają pełnić poszczególne obszary.
  • Dobór kolorów i materiałów – zadaniem projektanta wnętrz jest pomoc w doborze kolorów ścian, podłóg, sufitów oraz materiałów używanych w projektowanej przestrzeni. Ten aspekt ma istotny wpływ na atmosferę wnętrza.
  • Dobór mebli i akcesoriów – architekt wnętrz pomaga wybrać meble i dodatki, biorąc pod uwagę zarówno estetykę, jak i funkcjonalność. Projektuje również niestandardowe rozwiązania, jeśli meble nie spełniają oczekiwań klienta.
  • Oświetlenie – dekorator wnętrz planuje oświetlenie w pomieszczeniach, uwzględniając zarówno aspekty związane ze stylem, jak i praktycznymi rozwiązaniami.
  • Dekoracja wnętrza – prace związane z projektowaniem wnętrz to również dekoracja pomieszczeń z uwzględnieniem takich elementów, jak obrazy, rośliny, tekstylia czy dodatki dekoracyjne.
  • Przemyślane wykorzystanie przestrzeni – architekt wnętrz dba o funkcjonalność projektowanej przestrzeni, starając się jak najlepiej dostosować ją do potrzeb klienta. To obejmuje także ergonomiczne rozmieszczenie mebli i sprzętów.
  • Koordynacja prac wykonawczych – realizując projekt wykonawczy, architekt wnętrz może współpracować z wykonawcami, nadzorować prace budowlane i dbać o zgodność wykonania z założeniami projektu.

Dlaczego warto wynająć architekta wnętrz?

Na efekt końcowy składa się wiedza i doświadczenie osoby, która zaprojektowała wnętrze mieszkania czy domu. Projektowanie wnętrz wymaga kompleksowego podejścia, uwzględniającego wiele czynników, nie tylko tych związanych z dekoracjami. Architekt zawczasu wyłapie wszelkie nieprawidłowości i zaleci jak najkorzystniejsze rozwiązania. Inwestując w profesjonalnego architekta, masz pewność, że Twój dom będzie zarówno pełen gustu i wyczucia smaku, jak i nastawiony na funkcjonalność.

Architekt Gliwice – zapraszamy do skorzystania z naszych usług!

Podobne wpisy