Co sprawia, że w danym miejscu czujemy się dobrze, a z innego chcielibyśmy od razu uciec? Dlaczego czasem w pomieszczeniu są stare ceglane ściany bez tynku, podłoga z desek, a jest tam przytulnie i chcemy tam wrócić? Dlaczego stary strych często  ma bardziej  niepowtarzalny klimat niż po skończeniu remontu? Wpływ ma na to nie tylko odpowiedni projekt funkcji pomieszczeń, ale też zastosowane kolory czy powieszone obrazy.

Olej na płótnie z wnętrza strychu, w którym będzie mieszkanie  70×100 / Joanna Bielska-Legiec

Kolory a wnętrze mieszkania

Czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, kolory mocno na nas oddziałują. Zazwyczaj najlepiej czujemy się w obecności kolorów zbliżonych do tych spotykanych w przyrodzie. Jednak o ile w naturze wszystko do siebie pasuje, to podczas doboru delikatnych barw materiałów podczas malowania wnętrz trzeba mieć szczególne wyczucie.

Czy da się nauczyć poczucia estetyki albo czy istnieje jeden przepis na dobrze dobrane kolory wnętrza? Ogólne zasady oczywiście istnieją, ale jak to mówią – diabeł tkwi w szczegółach. I tu wkracza w grę architekt, który poza projektami i prawidłowym ułożeniem pomieszczeń w profesjonalny sposób doradzi w kwestii palety barw we wnętrzach.

Spokojne kolory natury w projektowanej łazience

Rola obrazów w projektowaniu wnętrz

Osobiście, żeby dalej się szkolić i wyrabiać sobie lepsze wyczucie, zajmuję się hobbistycznie malarstwem olejnym. Inspiracją do namalowania obrazu nieraz są np. wnętrza budynków, w których robię projekty.

Co daje sztuka we wnętrzach? Powoduje, że miejsce staje się niepowtarzalne. W prostym, minimalistycznym wnętrzu obraz lub ładne zdjęcie będą przyciągać szczególną uwagę. Jednak oddziaływanie sztuki będzie tym większe, im bardziej harmonijne stanie się wnętrze, w którym się znajdzie. Dlatego właśnie w galeriach sztuki zazwyczaj ściany są po prostu jednego koloru, np. białe, tak by cała uwaga skierowana była na kolory w obrazach.

Dzisiejsza technika pozwala wprowadzić sztukę do wnętrz niekoniecznie tylko poprzez wieszanie obrazów na ścianach. Możemy zrobić całą ścianę z kolorową fototapetą jakiegoś znanego obrazu lub po prostu tego, co lubimy. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia, bo technicznie możliwe jest prawie wszystko.

Olej na płótnie 50×70 / Joanna Bielska-Legiec

Kolory i obrazy w domu? Architekt pomoże!

Moim zdaniem najważniejsze jest to, aby domownik dobrze czuł się w swoim mieszkaniu. I taka jest właśnie rola architekta – ma sprawić, by wnętrze domu było dla jego mieszkańców miejscem pełnym komfortu i indywidualnego piękna. Odpowiednio dobrane kolory, ale też elementy dekoracyjne w formie obrazów, mogą naprawdę odmienić atmosferę w domu.

Jako architekt (Gliwice) zapraszam do skorzystania z usług – pomogę zarówno w projektowaniu domu, jak i w jego aranżacji. Zapraszam do kontaktu!

Podobne wpisy