Adaptacja za niskiego poddasza z niemal płaskim dachem to wyjątkowe wyzwanie, z którym nieraz spotykają się właściciele nieruchomości, dążąc do optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Poddasze, choć często pomijane w planach architektonicznych, może stać się cennym źródłem dodatkowej przestrzeni mieszkalnej. Jednak jego niska wysokość stwarza liczne ograniczenia, które wymagają kreatywnego podejścia i starannego planowania, a czasem nawet uniemożliwia adaptację poddasza. Z czym zatem wiąże się adaptacja niskiego strychu?

Adaptacja poddasza a prawo budowlane

Adaptacja niskiego poddasza, podobnie jak każda inna zmiana sposobu użytkowania strychu na mieszkanie, wymaga uzyskania w odpowiednim urzędzie pozwolenie na budowę. Jeżeli dodatkowo ma miejsce zmiana w wyglądzie domu, np. dodatkowe schody zewnętrzne, a także wzmocnienia stropu czy też doprowadzenie instalacji gazowej, wiąże się to z kolejnymi formalnościami do załatwienia w urzędach.

Adaptacja niskiego strychu – najważniejsze kwestie

Adaptacja strychu na poddasze użytkowe wymaga uwzględnienia kilku kluczowych kwestii, które mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu projektu. To zadanie wymagające zarówno pomysłowości, jak i precyzji technicznej. Zapewnienie odpowiedniego oświetlenia naturalnego i wentylacji oraz izolacji termicznej i akustycznej jest kluczowe dla komfortu użytkowania przestrzeni. Równie istotne jest bezpieczeństwo konstrukcyjne oraz harmonijne połączenie funkcjonalności z estetyką. Głównym wyzwaniem jest jednak sama wysokość poddasza oraz kwestia izolacji dachu.

Adaptacja strychu a jego niewielka wysokość

Przy zmianie sposobu użytkowania strychu na mieszkanie bardzo istotną sprawą jest to, jaka będzie wysokość pomieszczania mieszkalnego i czy w ogóle takie pomieszczenie będzie można po adaptacji uznać za mieszkalne. Jeżeli mamy do czynienia ze strychem, nad którym dach jest prawie płaski i w najwyższym punkcie wysokość wynosi np. 2,7 m, a w najniższym – 1,9 m, to może się okazać, że takiego strychu nie da się zmienić na lokal mieszkalny. Pomieszczenie mieszkalne musi mieć średnią wysokość pomieszczenia ponad 2,5 m – tak więc nie wystarczy nam to, że w najwyższym punkcie jest ponad 2,5 m. 

Okna dachowe i izolacja cieplna w adaptacji poddasza niskiego

Wykończenie poddasza to również kwestia okien. W tak niskim strychu z dachem o małym kącie nachylenia wykonanie okien dachowych może stanowić spory problem. Niestety nie ma możliwości zastosowania typowych okien dachowych – należy użyć specjalnych modeli do dachów płaskich lub świetlików dachowych. Takie rozwiązania są możliwe, jednak są na pewno bardziej kosztowne, ponadto widok przez tego typu okna może być bardzo ograniczony. Może to też wymagać przerobienia konstrukcji dachu, co niekoniecznie będzie się opłacać.

Kolejnym problemem jest izolacja termiczna dachu nad takim strychem – dodanie izolacji o wymaganej grubości od spodu jeszcze bardziej zmniejsza wysokość, a z kolei warstwa z zewnątrz nie zawsze jest wykonalna. W nieużytkowych strychach często izolacja cieplna znajduje się w stropie nad najwyższą kondygnacją, natomiast pokrycie dachu to jedynie blacha na deskowaniu lub dachówki na łatach. W takich przypadkach należy do przystąpić do ocieplenia dachu od podstaw. Co więcej, współczynnik przenikania ciepła dachu nie powinien być wyższy niż wymagany w warunkach technicznych, na co również trzeba zwrócić szczególną uwagę. Bywa zatem, że by zaadaptować poddasze, konieczne jest wprowadzenie działań na szeroką skalę.

Adaptacja niskiego poddasza – czy warto?

Czasem podjęcie się adaptacji poddasza tak niskiego na przestrzeń mieszkalną może przynieść więcej problemów niż korzyści. Co można zrobić z bardzo niskim strychem? Dobrym pomysłem na wykorzystanie tej przestrzeni może być włączenie jej do lokalu mieszkalnego znajdującego się poniżej czy obok takiego strychu, gdyż można ją zmienić na pomieszczenia pomocnicze dla lokalu mieszkalnego. Często opłacalność tego typu przedsięwzięć zależy od indywidualnych czynników, które ocenić może jedynie doświadczony architekt. Jeżeli nie wiesz, czy warto zająć się adaptacją poddasza, zgłoś się do naszego biura projektowego, a pomożemy Ci rozstrzygnąć ten problem. Architekt Gliwice – zapraszamy do kontaktu!

Podobne wpisy