Jak wiadomo, strych strychowi nie równy. Poddasza są w końcu we wszystkich budynkach, w których dach nie jest płaski. Czasem łatwiej jest dokonać adaptacji strychu, a czasem trudniej. Kiedy zatem warto zaadaptować poddasze i w jakich przypadkach może być z tym problem?

Adaptacja strychu a kąt nachylenia dachu

Podczas prac budowlanych – najpierw projektowych, a potem w trakcie budowy – wiele kwestii możemy zawczasu poprawić: dobrze zaizolować stropy i dach, wykorzystać nowoczesne, ładne materiały wykończeniowe, a także zamontować w budynku windę. W ten sposób otrzymamy mieszkanie w niczym nie ustępujące niższym kondygnacjom.

Jednak głównym elementem, który moim zdaniem decyduje o opłacalności i jednocześnie atrakcyjności poddasza, jest kąt dachu. Przy małym kącie nachylenia z tej samej powierzchni podłogi uzyskujemy zdecydowanie mniej m2 powierzchni użytkowej. Przy dachach stromych, gdzie od poziomu podłogi do kalenicy nieraz jest nawet 6 m, można nawet dodatkowo zrobić antresolę, co jest dużym udogodnieniem i pozwala na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Na schematach przedstawiłam, jak duże to są różnice: przy założonej tej samej powierzchni podłogi, np. 100 m2, dla dachu dwuspadowego przy kącie nachylenia 35 stopni mamy tylko 48 m2, a przy 60 stopniach nachylenia dachu uzyskujemy z tej samej powierzchni podłogi aż 74,5 m2!

Adaptacja poddasza a płaskie dachy

Przy bardziej płaskich dachach dodatkowym problemem jest bardzo mała powierzchnia, w której wysokość przekracza 2,50 m – a przecież dopiero pomieszczenia o takiej wysokości spełniają wymagania pomieszczeń na stały pobyt ludzi. Co więcej, w takim przypadku niewygodnie korzysta się z okien połaciowych. W takich przypadkach adaptacja strychu może być trudna do wykonania i mniej opłacalna.

Podsumowując – jeżeli do wyboru mamy różne strychy, to zawsze najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie ten, w którym dach jest bardziej stromy.

Jeżeli planujesz adaptację strychu lub nie wiesz, czy Twój strych da się zaadaptować, zgłoś się do nas! Nasze biuro projektowe pomoże Ci na wszystkich etapach, od projektu po realizację. Zapraszam do kontaktu i skorzystania z usługi adaptacja poddasza – Gliwice!

Podobne wpisy