Coraz częściej w naszych domach mieszkają zwierzęta. Nie ma na ten temat żadnych przepisów, ale przecież co innego oznacza wygodne mieszkanie dla człowieka, a co innego dla zwierzaka. Jak już na etapie projektowania sprawić, aby naszemu kotu mieszkało się jak najbardziej komfortowo?

Kocia sypialnia

Chociaż  koty często śpią z nami w łóżkach, musza mieć też swoje własne legowisko, ciche i ciepłe, które będzie również dobrą kryjówką, zapewniającą im potrzebę izolacji. Każdy właściciel kota wie, że zwierzaki te kochają ciasne pudełka kartonowe i rożnego rodzaju zamknięte przestrzenie. Dlatego ważne, by zapewnić im takie miejsce. Nasza szafa nie musi być zamknięta drzwiami na całej wysokości – to właśnie otwarta półka, na którą kot ma możliwość wskoczyć, może uprzyjemnić kocie życie i być idealnym miejscem na jego sypialnię. W bardzo wysokich pomieszczeniach można też ustawić meble tak, aby koty mogły po kolejnych poziomach mebli wskoczyć na samą górę i obserwować wszystko spod sufitu.

Gdzie postawić drapaki dla kota?

Koty, szczególnie te, które nie wychodzą, potrzebują sobie ścierać pazury – właśnie dlatego produkowane są dla nich specjalne drapaki. Jeżeli koty ich nie mają, będą nam niszczyć meble, zatem warto zadbać o to, by drapaki znalazły się w naszym domu. Takie drapaki można zamontować do mebli lub tez wstawić wolnostojące.

Dużo jest już gotowych konstrukcji dla kotów, łączących w sobie i drapaki, i koci domek czy legowisko. Takie kocie meble czasem są całkiem sporych rozmiarów, więc jeżeli planujemy je postawić w naszym domu, warto zawczasu przewidzieć na nie miejsce, tak by potem nam nie przeszkadzały, a koty miały wystarczająco dużo przestrzeni dla siebie.

Strefa zabawy dla kota

Koty nie tylko śpią i jedzą; szczególnie młode potrzebują dużo zabawy i ruchu. Warto zostawić dla nich wolną przestrzeń, w której nawet jeśli będą skakać i biegać, niczego nie zrzucą ani nie zniszczą.

Wszystkie zwierzęta uwielbiają dywany, dlatego lepiej, by nasze wykładziny miały wzór, nawet delikatny, bo dzięki temu ewentualne zabrudzenia, których nigdy nie unikniemy, będą mniej widoczne. Od delikatach dywanów praktyczniej będzie zastosować mocne wykładziny, które można prać.

Konstrukcje dla kotów na ścianach

Małe mieszkanie może być dla kota o wiele ciekawsze, jeżeli zamontujemy konstrukcje, na które kot może się wspinać. Drewniane elementy konstrukcji poddasza nadadzą się do tego idealne. Wystarczy zawiesić półkę czy rozwiesić kładkę  pomiędzy słupkami, a już powstanie kilka dodatkowych metrów trasy kociego spaceru.

Kocie kuwety

Kocia toaleta to dla tych zwierzaków ważne miejsce. Na pewno każdy kot powinien mieć swoją własną kuwetę, prócz tego mogłaby być jeszcze jedna dodatkowa. Podobno idealna liczba kuwet to liczba kotów + 1. Koty lubią mieć czysto. Kuweta to jednak niekoniecznie ozdoba mieszkania, dlatego dobrze, by była ukryta na dole szafy zabudowanej lub gdzieś za kanapą, ale z dobrym dostępem,  bo przecież musimy tam sprzątać. Najlepiej, jeżeli kuwety uda się zmieścić w łazience, ale wówczas warto pamiętać o dodatkowych drzwiczkach w drzwiach, żeby kocia toaleta była zawsze dla nich dostępna. Warto również przewidzieć miejsce na zapasowe worki ze żwirkiem i szafki na zapas kociej karmy.

Bezpieczeństwo dla kota

Bezpieczeństwo zawsze jest najważniejsze, dlatego warto pamiętać o zabezpieczeniu okien specjalnymi mocnymi siatkami, a także o tym, że wiele roślin jest dla kota trujących i że drobne, tłukące się przedmioty lepiej usunąć z kociej trasy.

Poza tym meble powinny mieć drzwiczki, których kot sam sobie nie będzie umiał otworzyć. Koty nas obserwują i dość szybko uczą się, jak otworzyć klamkę, wiec jeżeli chcemy, aby na pewno drzwi stanowiły dla kota przeszkodę, lepiej zamontować gałki, z których otwarciem już sobie nie poradzą tak łatwo. 

Projektowanie wnętrz dla zwierząt – Gliwice – napisz do nas!

Jeżeli potrzebujesz pomocy przy projektowaniu domu, biorąc pod uwagę kota lub innego zwierzęcia w Gliwicach bądź okolicy, zapraszam do kontaktu! Jako architekt wnętrz pomogę Ci zagospodarować miejsce dla pupila już na etapie projektowania domu czy adaptacji strychu, tak by żyło się tam dobrze zarówno zwierzakom, jak i domownikom, nawet jeżeli nie dysponujesz dużą przestrzenią. Zapraszamy do naszego biura projektowego w Gliwicach!

Podobne wpisy