Każdy projekt wnętrz można podzielić na poszczególne etapy.
Etap 1 – inwentaryzacja
Bez dokładnych rysunków stanu istniejącego nie da się projektować. Tylko w sytuacji gdy projekt wnętrz jest elementem całego projektu budowlano-wykonawczego, nie jest konieczne wykonywanie pomiarów. Warto jednak na etapie budowy sprawdzić, czy wszystko jest budowane zgodnie z projektem.
Etap 2 – układ funkcjonalny pomieszczeń.
Podstawą wygodnego życia w danym pomieszczeniu jest prawidłowy układ funkcjonalny, czyli konieczne jest dokładne przeanalizowanie tego, jakie meble i gdzie zastosować. Należy wziąć pod uwagę kto w tym domu czy mieszkaniu będzie mieszkał oraz jaki prowadzi tryb życia. Na tym etapie można też czasem wprowadzić jeszcze zmiany w układzie ścian, jeżeli np. projekt ma dotyczyć istniejącego już starego budynku.
Etap 3 – koncepcja materiałowo-kolorystyczna
Teraz trzeba podjąć ważną decyzję: w jakim stylu/charakterze będzie projekt, bo tak naprawdę to stylów projektowania wnętrz jest niezwykle dużo. Tajemnica tkwi w tym, żeby stworzyć wnętrze, w którym wszystko do siebie pasuje. Tak zaprojektowana przestrzeń nigdy nie straci swojej wartości, nawet jak przeminie moda, dalej będzie miła dla oka. Nie ma znaczenia czy projektuje się mieszkanie pełne antyków czy nowoczesne – trzeba po prostu stworzyć harmonijną całość. Znaczenie ma odcień koloru farby, drobne różnice w rodzaju drewna – po prostu wszystko jest ważne. Dobrze jest, poza modą, kierować się tym, w jakich wnętrzach czujemy się dobrze. Efektem tego etapu są realistyczne wizualizacje. Jeżeli na tym kończy się projekt, to raczej trudno będzie z tego zrealizować prace.
Etap 4 – projekt wykonawczy
To jest moment , kiedy trzeba przełożyć to, co widzimy na kolorowym modelu 3D, na rysunki techniczne, z których firma wykonawcza będzie wiedziała jak co zrobić. Wszystkie rodzaje i ilości zastosowanych materiałów muszą być dokładnie określone. Ważnym elementem dobrego projektu wnętrz jest też dobór oświetlenia – lampy same w sobie nieraz mogą być pięknymi przedmiotami, ale światło przede wszystkim podkreśla charakter wnętrza, tworzy nastrój. Im dokładniejsze rysunki, tym mniej nas zaskoczy podczas prac budowlanych, a dokładne zestawienia materiałów ułatwią zakupy.
Etap 5 – nadzór na budowie
Bardzo często klienci rezygnują z zamówienia nadzoru projektanta – pewni siebie wykonawcy uważają, że wiedzą wszystko, ale to również bywa mylące. W trakcie prac nieraz wynikają problemy, kiedy trzeba podjąć decyzje o małych zmianach w projekcie, warto w tym momencie zwrócić się do projektanta, który nie kieruje się tylko tym, jak coś łatwiej i szybciej skończyć.
Jeśli chcą Państwo skorzystać z mojej usługi, zapraszam do kontaktu – projektowanie wnętrz Gliwice – Joanna Bielska-Legieć.