W dzisiejszych czasach dostępna jest cała masa darmowych projektów domów do ściągnięcia z internetu. Wydawać by się mogło, że architekt w całym procesie powstawania domu jednorodzinnego stał się w pewnym sensie zbędny, a jeżeli już, to potrzebny tylko do załatwienia urzędowych formalności. Jakie pułapki czyhają na nieświadomych inwestorów w tej pozornie korzystnej opcji i dlaczego warto zatrudnić architekta?

Dlaczego warto zatrudnić architekta?

Architekt dzięki temu, że projektuje różne obiekty w rozmaitych miejscach i warunkach, widzi o wiele więcej aspektów lokalizacji czy kształtu budynku. Wie, jaki układ pomieszczeń będzie najkorzystniejszy dla osób, które mają w tym domu zamieszkać.

Przykładem może być niewielki, typowy budynek, ale z ogromną ścianą szklaną, postawiony na wąskiej małej działce wśród innych domów. Taki dom mógłby stać zwrócony w stronę pustej przestrzeni czy lasu, a nie drogi, przez co mieszkańcy mogą nie mieć żadnej prywatności. Co więcej, szklana ściana, prawdopodobnie przeszklona szkłem o złej izolacyjności, powoduje, że właściciel musi zasłaniać te okna foliami izolacyjnymi, upał bowiem może powodować, że temperatura w środku sięgnie ponad 30 stopni. Zainwestowanie w projekt indywidulany byłoby korzystniejsze, ponieważ architekt dostrzeże więcej. W tym przypadku okna można by było zrobić mniejsze i tak ukształtować bryłę, żeby ściany zasłaniały widok mieszkańców, taras natomiast można by np. zadaszyć. Architekt już na etapie projektowania domu mógłby przewidzieć tego typu kwestie.

Projekt domu z architektem, czyli szersze spojrzenie fachowca

Inną sprawą jest problem, który może dla samych użytkowników domu jest mniej zauważalny, ale za to dostrzegą go wszyscy wokół. Chodzi o chaos urbanistyczny, czyli brak dopasowania nowopowstających domów do tych, które w danym miejscu już istnieją. Przez to nawet budowa pięknego, drogiego, nowego domu będzie dodatkowo psuć wygląd dzielnicy, która straci na uroku przez niepasujący element. Czy można byłoby tego uniknąć, zatrudniając architekta do projektu? Jak najbardziej – architekt widzi więcej niż tylko jeden dom w katalogu i potrafi spojrzeć na projekt w szerszej perspektywie.

Poza tym każdy człowiek jest inny, podobnie jak każda rodzina, dlatego budując dom, lepiej stworzyć unikalne miejsce niż wpasowywać swoje życie w schemat pomieszczeń, które są ułożone dla każdego, ale tak naprawdę dla nikogo. Dom pasujący do każdej działki nie pasuje idealnie do żadnej działki. Często trafiają do mnie jako do architekta osoby, które mówią: przeglądnęliśmy setki projektów, ale nic nam nie pasuje. Dlaczego? Ponieważ szukają one czegoś naprawdę dopasowanego do swoich potrzeb. Z pomocą profesjonalnego architekta można stworzyć projekt miejsca, w którym odnajdzie się każdy członek rodziny.

Potrzebny Ci architekt (Gliwice)? Zapraszam do kontaktu – razem zaprojektujemy dom Twoich marzeń!

Podobne wpisy